Specjalistyczna wiedza o ekogroszku pozwoli na swobodne jego dostosowanie i zamawianie na każdy sezon grzewczy. W czasie zakupów nie można brać pod uwagi jedynie ceny. W tych transakcjach, żeby można było liczyć na dobre efekty, trzeba brać pod uwagę wiele wskaźników. Są to między innymi: wartość opałowa czy indeks Rogi (liczba RI). Ten drugi wskaźnik informuje klienta o zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych. Należy pamiętać, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym gorzej dla całego procesu ogrzewania. W wyniku palenia ekogroszku o wysokim wskaźniku dochodzi do powstania nadmiernej ilości popiołu, pogarsza się też intensywność energii, nie jest ona już tak wydajna. Żeby można było bez przeszkód używać tego materiału opałowego, konieczny jest wskaźnik RI w granicach spiekalności od 0 do 30.

Spiekalność węgla jako wyznacznik dobrej jakości materiału

Opał, który można kupić w dzisiejszych czasach, ma odpowiednie oznaczenia na opakowaniach. W razie wątpliwości warto zaczerpnąć wiedzy osoby, która pracuje w sklepie, specjalisty, który jest w stanie dopasować parametry do danego kotła. Piec w domu tylko z niskim indeksem Rogi może pracować sprawnie. Po latach takiego użytkowania dobrej jakości ekogroszku nie zauważa się uszkodzenia kotła, maszyna pracuje wydajnie, jak w dniu zamontowania w domu. Indeks Rogi powstał z myślą o dobru konsumenta, wiedza i doświadczenie są istotne, żeby można było za każdym razem korzystać z najlepszych na rynku rozwiązań opałowych. Spiekalność węgla jest parametrem, który jest w stanie ochronić każdy rodzaj pieca, dzięki temu gospodarstwo domowe może liczyć na energię, a środowisko naturalne na brak emisji szkodliwych gazów. Tylko dobry, bezawaryjny piec daje taką możliwość.

Indeks Rogi - ważny wskaźnik w czasie kupowania ekogroszkuWartościowy materiał większa ochrona pieca

Piec należy regularnie czyścić między innymi z popiołu, zbyt duża jego ilość sprawi, że właściciel domu nie nadąży z ochroną elementów maszyny przed tym groźnym czynnikiem. Z indeksem Rogi można kontrolować powstawanie popiołu, nie powstaje go aż tyle w procesie spalania ekogroszku. Nie ma też nieprzyjemnych zapachów ani związków chemicznych, które mogą wydzielać się w piecu i w połączeniu z parą wodną tworzyć kwas siarkowy. Udowodnione jest, że ten czynnik przyczynia się do tworzenia korozji w kotle. Indeks Rogi na niskim poziomie to dłuższe życie każdego kotła. Dzięki niemu nie trzeba będzie inwestować w nowe urządzenie, przy każdym kolejnym zakupie koniecznie trzeba sprawdzać specjalistyczne parametry na opakowaniach ekogroszku.