Samochód to zbieranina niezliczonej ilości komponentów. Każdy z nich ma swoje konkretne przeznaczenie, choć nie wszystkie są absolutnie niezbędne do uruchomienia auta i dalszej jazdy. Niektóre z nich bywają drogie w eksploatacji, awaryjne, a ich wymiana jest nieco kłopotliwa lub po prostu droga. Wielu kierowców decyduje się na wymontowanie niektórych części lub zwlekają z ich wymianą na nowy egzemplarz. Takie lenistwo niestety nie zawsze się opłaca.

mierniki temperaturyDo najczęściej ignorowanych części należą: katalizator, filtr cząstek stałych, dwumasowe koło zapasowe, czujniki ciśnienia w oponach, zawieszenie pneumatyczne, mierniki temperatury itd. Wiele z tych modyfikacji ma teoretycznie ułatwiać korzystanie z auta. Kierowcy jednak zwracają uwagę na fakt, ze wiele z tych podzespołów działa awaryjnie, dlatego chętnie się ich pozbywają. Inni uważają, że nie spieszy im się z wymianą np. mierników temperatury, ponieważ ich doświadczenie, dobre wyczucie samochodu i silnika w pełni zastąpi czujniki. Niestety, prawda okazuje się nieco inna, czego efektem jest przegrzanie silnika. Mierniki temperatury stale kontrolują nagrzanie pewnych układów, które w razie konieczności są skutecznie schładzane. Wymontowanie mierników lub zignorowanie ich błędnej pracy z pewnością skończy się dla silnika poważnymi uszkodzeniami, a nawet kompletnym unieruchomieniem samochodu.

Choć niektóre komponenty auta mogą wydawać się zbędne lub zbyt drogie, każdy z nich powstał z myślą o wykonywaniu konkretnego zadania. Pozbywanie się ich z auta jest duża lekkomyślnością. Warto też zwracać uwagę na ich stan podczas jazdy i okresowych przeglądów.