Auto siłą rzeczy się eksploatuje, jedne jego części szybciej inne wolnej. To co jest najbardziej priorytetowe do zmiany daje o sobie znać podczas okazjonalnych przeglądów. Oczywiście w skrajnych sytuacjach jakiś komponent może się zepsuć, wtedy wymiana jest konieczna natychmiast. Jednak nie zawsze o wszystkim się pamięta i często zapomina o wymianie mniejszych, istotnych elementów. Doskonałym przykładem są wycieraczki.

Bezpieczeństwo na drodze

Na działające wycieraczki nie zwraca się uwagi, na niedomagające też rzadko, jest to element, który musi całkowicie przestać działać, żeby do kierowców dotarło, że trzeba go wymienić. Wycieraczki traktowane są, jako mało priorytetowy sprzęt - w końcu nie są one drogie w zastąpieniu. Jednak, gdy przychodzi do wymiany to zaczynają się przysłowiowe strome schody. Często szuka się pasujących wycieraczek do modelu auta na stacjach benzynowych (ponieważ są po drodze) – ze słabym skutkiem. Dla przykładu potrzebna jest wycieraczka samochodowa tylna Bosch Twin Toyota Venza, a sklep stacjonarny dysponuje jedynie uniwersalnym zamiennikiem, który „może” będzie pasował do Toyoty. Argumentując sobie, że wydatek niewielki i raczej nie stracimy, kupujemy tańszy zamiennik i próbujemy go założyć. Bardzo często „coś” nie pasuje, nie łączy lub słabo się trzyma. Wycieraczki fakt nie są drogie, jednak oszczędzanie na jakości powoduje, że zmniejszamy swoje bezpieczeństwo na drodze. Przykładowa wycieraczka samochodowa tylna Bosch Twin Toyota Venza – jest dedykowana do danego modelu auta. Producent również jest rozpoznawalny, więc ma się tutaj świadomość, że kupiony sprzęt będzie odznaczał się dobrą jakością (wartą swojej ceny) i wydajnie służył. Różnice w cenach między dedykowanymi wycieraczkami, a uniwersalnymi zamiennikami nieznanych producentów są marginalne. Warto zastanowić się, czy oszczędność rzędu 15 – 20 zł jest warta nerwów przy montażu oraz braku świadomości, że sprzęt nie zawiedzie.

Wycieraczka samochodowa tylna Bosch Twin Toyota VenzaTo „tylko” wycieraczka

Wycieraczki traktowane są trochę po macoszemu, może być to wycieraczka samochodowa tylna Bosch Twin Toyota Venza lub jakakolwiek inna. Gdy przychodzi do wymiany, to staramy się ją odwlec jak najdalej. Wycieraczek często zmieniać nie trzeba, jednak w ciągu roku zdarzają się momenty, gdy nawet jeszcze domagające wycieraczki warto byłoby wymienić. Zmiany sezonów są najlepszym przykładem. Kupienie wcześniej wycieraczki pasującej do naszego modelu auta na tak zwany zapas, uchroni nas od konieczności szukania na szybko zamienników, nietrafionych zakupów i nieplanowanych wydatków. Auto ma służyć, ale służyć bezpiecznie, wycieraczki są istotną częścią bycia bezpiecznym na drodze. Nie lekceważmy tego.