W maszynie tego rodzaju znajduje się kilka elementów, z których wszystkie działają zgodnie, aby znacznie przyspieszyć proces rozdzielania drewna. Wszystkie są tak samo ważne, co oznacza, że jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, to całe urządzenie albo nie będzie działało, albo nie będzie osiągało pełni swoich możliwości. Najważniejszymi komponentami hydraulicznej łuparki do drewna są pompa, silnik, cylinder, zawór hydrauliczny oraz filtr. Bez tych kluczowych elementów łuparki nie byłyby w stanie podzielić nawet niewielkiej gałązki. Z góry zaworu hydraulicznego znajdują się dwa węże wychodzące. Jeden z nich łączy się z tyłem cylindra, a drugi z jego przodem. Do zaworu hydraulicznego przymocowana jest również złączka, która jest połączona z pompą z przodu urządzenia. Działa to w ten sposób, że pompa pobiera płyn ze zbiornika i pompuje go aż do złączki pod zaworem. Jeśli nie przełączymy łuparki do drewna za pomocą dźwigni, to płyn przejdzie przez zawór hydrauliczny i przez filtr, następnie przez wąż i całą drogę z powrotem do zbiornika. Spowoduje to ciągłą pętlę do momentu przekierowania przez naciśnięcie dźwigni. System działa w ten sposób niezależnie od tego, w którą stronę przesunięta jest dźwignia.

Alternatywa dla hydrauliki

Hydrauliczna łuparka to fantastyczne urządzenie, które może zaoszczędzić użytkownikowi mnóstwa wysiłku oraz czasu, które można spożytkować gdzieś indziej. Maszyny te są szczególnie przydatne wtedy, kiedy w domu opala się drzewem. Nie wszyscy jednak są miłośnikami wersji hydraulicznej tego urządzenia. Można usłyszeć głosy, że złożona konstrukcja tych łuparek jest stosunkowo podatna na awarie. Wystarczy, że tylko jedna mała rzecz pójdzie nie tak, a cała maszyna może się nadawać do naprawy.

Łuparka kinetyczna

Łuparki do drewna występują jednak nie tylko w wersji hydraulicznej, a na rynku można znaleźć różne ciekawe alternatywy. Jedną z nich jest kinetyczna łuparka do drewna. Te urządzenia działają zupełnie inaczej niż jednostki hydrauliczne. Łuparki kinetyczne działają za pomocą silnika, który kumuluje w urządzeniu siłę kinetyczną, a po zwolnieniu rozłupuje kłody jednym dużym pchnięciem. łuparka do drewnaTo sprawia, że są one znacznie szybsze w pracy, jeżeli porównać je do hydraulicznych modeli. Jednostka hydrauliczna ma średnio czas cyklu od trzynastu do dwudziestu pięciu sekund, co jest całkiem satysfakcjonującym wynikiem, ale ta sama średnia dla łuparki kinetycznej wynosi zaledwie dwie sekundy. Można śmiało powiedzieć, że to najszybsze łuparki. Pytanie tylko, czy aż tak wielka moc przerobowa będzie przydatna w przeciętnym gospodarstwie domowym. Poszukiwania łuparki do drewna najlepiej rozpocząć tutaj: https://www.ewimax.pl/pol_m_Narzedzia-Ogrodnicze_Luparki-do-drewna-305.html.