Posiadanie przeszklonej kabiny w traktorze jest ogromną wygodą. Możemy wykonywać prace lub jechać w deszczu, a także trzymać ciągnik pod gołym niebem przez całą dobę. O pozostałych wygodach posiadania ciągnika z kabiną, a także o tym jak ją zamontować i wybrać do niej szyby, napiszemy w dalszej części poradnika, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy już teraz.

Montaż kabiny w ciągniku

szyby do ciągników rolniczychPierwsza rzecz do zakup lub samodzielnie wykonanie kabiny. Ta druga opcja wyjdzie nas sporo taniej, jednak musimy zachować bardzo dokładne wymiary. Przede wszystkim dlatego, że szyby do ciągników rolniczych posiadają najczęściej standardowe wymiary i jeśli kabina nie będzie im odpowiadać, to pozostanie dobór szyb na zamówienie. Tego oczywiście nie chcemy, bo niepotrzebnie zwiększy to czas i koszty wykonania całej kabiny. Więc najlepszym pomysłem jest zakup gotowej, często z już wstawionymi szybami. Następny krok to montaż jej na ciągniku. W tym celu szyby powinny być wyjęte, by nie doszło do ich stłuczenia. Czasami trzeba będzie przeprowadzić niewielkie zmiany konstrukcyjne, na przykład zmienić pozycję zegarów, lub wydłużyć kolumnę kierownicy. Natomiast samą kabinę przykręcamy do odpowiednich miejsc w ramie, które posiadają duża wytrzymałość.

Wstawianie szyb do kabiny

Jeżeli kupiliśmy wersję kabiny bez szyb, to następnym krokiem będzie ich dokupienie. Musimy sprawdzić wymiary i zamówić odpowiednie szyby w zakładzie szklarskim. Gdy zostaną już nam przywiezione, lub też sami je przetransportujemy do naszego gospodarstwa, przychodzi pora na montaż. Szyby do ciągników rolniczych posiadają po bokach wykonane otwory, które pozwalają na przykręcenie ich do ramy. Gdy będziemy to robić, warto nałożyć po brzegach duża ilość silikonu lub specjalnego kleju do szyb (uretan), który zapobiegnie przeciekom wody do środka. Dzięki temu będziemy mogli pracować w polu nawet wtedy, gdy padać będzie rzęsisty deszcz. Co więcej, posiadając kabinę możemy bardzo łatwo wykonać system ogrzewania wnętrza, który również znacznie zwiększy komfort pracy. Warto również wyposażyć się w mechanizm uchylania szyby tylnej, która da nam dostęp do podnośnika bez konieczności zsiadania z traktora.

Jak widać, posiadanie kabiny na traktorze znacznie zwiększa komfort prac. Kupno gotowych kabin nie jest dziś trudne, ceny nie są zaporowe. Również szyby do ciągników rolniczych dostaniemy w każdym zakładzie szklarskim. Ich montaż w kabinie jest łatwy, można bez problemu wykonać go samodzielnie, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi oraz silikonu lub specjalnego kleju do szyb.