Nie od dziś wiadomo, że im większą ilością pamięci operacyjnej dysponuje Twój komputer, tym szybsze jego działanie. Pamięć RAM do laptopa, a dokładnie jej ilość, wpływa na szybkość wczytywania i pracy wszystkich programów zainstalowanych na dysku twardym komputera, w tym systemu operacyjnego, z którego właśnie korzystasz. Jeśli pamięci RAM jest zbyt mało, komputer zaczyna korzystać z zapasowej pamięci na dysku twardym, a to przekłada się na drastyczny spadek wydajności działania poszczególnych aplikacji. Gdy widzisz, że Twój laptop zaczyna wolniej działać, być może potrzebna jest mu mała modernizacja i związania z nią wymiana starej pamięci na taką o większej pojemności.

Rodzaje pamięci operacyjnych

pamięć ram do laptopa

Współcześnie najbardziej popularna pamięć RAM do laptopa to pamięć w standardzie DDR3. Oprócz tego typu pamięci, w sprzedaży znajdziemy także starsze generacje pamięci operacyjnych w standardzie DDR i DDR2, a także nowsze wersje pamięci RAM w standardzie DDR4. Wybór określonego modelu pamięci zależy od charakterystyki płyty głównej, z jakiej korzysta nasz laptop. Niestety poszczególne rodzaje kart pamięci różnią się od siebie nie tylko oferowanymi parametrami technicznymi, ale także wielkością i kształtem, w związku z czym nie można stosować ich wymiennie. Na przykład, jeśli Twój laptop bazuje na pamięci RAM DDR2, nie możesz jej zastąpić pamięcią RAM DDR3 czy DDR4. Po prostu te pamięci nie są ze sobą kompatybilne.

Pojemność kart pamięci

Im więcej pamięci RAM do laptopa uda nam się założyć, tym lepiej dla wydajności jego działania. Przy czym pamiętać trzeba o istniejących ograniczeniach systemowych i sprzętowych, wynikających z konstrukcji płyty głównej, w jaką wyposażony został nasz laptop. W starszych wersjach laptopów pracujących na systemach 32-bitowych, będzie to zwykle maksymalnie 4GB RAM. W nowszych wersjach laptopów działających na najnowszych systemach operacyjnych, będzie to 32GB RAM lub więcej. Dużo zależy w tym przypadku od ilości slotów na pamięć RAM, w jakie wyposażona jest płyta główna oraz technicznych możliwości obsługi większych ilości pamięci operacyjnej przez system.