Filtracja wody, którą pobieramy z wodociągów miejskich zwykle nie jest wymagana, jednak możesz poprawić jej walory smakowe, a także zlikwidować problemy z jakością wody spowodowane przez domowe instalacje (np. zanieczyszczenia znajdujące się w rurach).

Filtr do domu

woda z kranu nalewana do szklanki

Ołów jest rzadko spotykany w naszej wodzie, ale jednak czasami pojawia się w systemie wodno-kanalizacyjnym. Jest to związane z jakością materiałów, które zostały użyte do produkcji rur. Ołów w instalacjach domowych może rozpuścić się w wodzie pitnej, gdy zalega w rurach przez kilka godzin. Tego szkodliwego pierwiastka pomoże pozbyć się specjalny Brita filtr, który wychwytuje metale ciężkie i wiąże je wewnątrz.

Preferencje smaku i zapachu

Brita filtr zdecydowanie polepsza smak wody. Z niektórych rur przenika do wody żelazo, które niestety znacznie psuje smak, a także wpływa na obniżenie jej jakości. Żelazne rury niestety mają tendencję do rdzewienia, co także daje się wyczuć podczas picia. Filtr wody Brita usuwa żelazo podobnie jak ołów - wiąże go wewnątrz za pomocą węgla aktywnego.

Chlor

Woda musi zostać uzdatniona przed wysłaniem jej do rurociągów. Właśnie dlatego w oczyszczalni ścieków dodaje się do niej chlor - czasami w dużych ilościach. Działanie chloru nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Klienci z wrażliwością na chloraminę koniecznie muszą stosować filtry wody - zarówno te służące do oczyszczania wody pitnej, jak i do kąpieli. Nie da się również ukryć, że chlor można wyczuć w wodzie, przez co jakość spożywanych napojów i potraw znacznie spada.

Pasożyty

Brita filtr może pomóc oczyścić wodę z pasożytów. Niektóre z nich nie są wrażliwe na działanie związków chloru. Osoby, które są osłabione immunologicznie powinny filtrować wodę ze względu na ryzyko zakażenia pasożytami. Filtrowanie usuwa nie tylko żywe osobniki, ale również ich formy przetrwalnikowe, a nawet złożone już wcześniej jaja.

Jak działają filtry do wody?

Wiele systemów filtracyjnych wykorzystuje węgiel, węgiel drzewny lub mieszankę mediów filtracyjnych do usuwania zanieczyszczeń. W zależności od rodzaju filtra, zanieczyszczenia zostają uwięzione w porach filtra lub zostają zaabsorbowane.