waga przemysłowa

Wagi używane w przemyśle różnią się od sklepowych modeli przede wszystkim tym, że są lepiej dostosowane do konkretnych zadań i potrzeb. Posiadają większy udźwig, określoną dokładność, wielkość, współpracują z innymi urządzeniami, komputerem itd. Można spotkać je w zakładach przemysłowych, przetwórstwa, wydobywczych, hurtowniach i wielu innych placówkach. Wagi przemysłowe są niezbędne w wielu procesach produkcyjnych. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka ich typów.

Hakowe

Nazywane są również wiszącymi. Wagi hakowe mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a ich prosta i nieskomplikowana budowa oraz małe rozmiary umożliwiają stosowanie ich na farmach, w warsztatach samochodowych, gospodarstwach rolniczych, w hurtowniach i niektórych placówkach handlowych.

Paletowe

Tego typu wagi przemysłowe wykorzystywane są w hurtowniach, w których przechowuje się asortyment na paletach. Niektóre modele mają rolki, które ułatwiają przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce. Odznaczają się dość dużą wytrzymałością i odpornością na wodę, brud i inne niesprzyjające warunki, które są związane ze środowiskiem w jakim pracują.

Samochodowe

Wagi samochodowe możemy spotkać przede wszystkim w składach materiałów opałowych lub sypkich materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie da się zważyć towaru w inny sposób niż razem z pojazdem. Wagi samochodowe produkowane są w dwóch podstawowych wersjach: zagłębionej i najazdowej. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna wytrzymałość, która umożliwia wykonanie nawet setek tysięcy pomiarów. Ich konstrukcja jest oparta na żelbetowej płycie lub stalowych elementach.

Platformowe

Wagi platformowe znajdują zastosowanie na zapleczach sklepów wielkoformatowych oraz w magazynach, a także do określania np. ciężaru płodów rolnych w punktach skupu. Tutaj często waży się towary, których ciężar dochodzi do 300 kilogramów. Wagi tego typu mają specyficzną konstrukcję mechaniczną chroniącą czujniki w czasie pracy.