Sposób, w jaki połączymy rury w instalacji, znacząco wpłynie w późniejszym czasie na bezpieczeństwo pracy i wytrzymałość tej ostatniej. Z tego powodu wykonując tego rodzaju prace, warto dobrze je zaplanować i z rozwagą wybrać metodę, którą wykorzystamy podczas owego łączenia. Możliwości jest wiele, jednak to, na którą z nich się zdecydujemy, powinno być uzależnione zwłaszcza od tego, z jakiego tworzywa zostały wykonane rury, z którymi mamy do czynienia. Dobrze jest też wcześniej zastanowić się, czy zależy nam na wykonaniu połączeń o stałym charakterze, czy też takich, które będzie można rozmontowywać wedle potrzeb. W wielu przypadkach to właśnie drugi ze wspomnianych sposobów jest bardziej pożądany.

Typowe metody łączenia

Opaska GBSWśród sposobów łączenia rur, które cieszą się największą popularnością wśród wykonawców, wymienić należy zwłaszcza łączenie, do którego wykorzystywana jest opaska GBS, a także tak zwane zaprasowywanie, skręcanie, klejenie oraz gwintowanie. Wszystkie z wymienionych metod cechuje wysoki stopień trwałości, jednak nie wszystkie pozwalają na odłączenie od siebie rur, jeśli okaże się to konieczne. Z tego powodu nierzadko, zwłaszcza podczas wykonywania instalacji, w której skład wchodzą rury PCV, jako metodę łączenia wybiera się pierwsze ze wskazanych rozwiązań, które stanowi opaska GBS.

Opaski uciskowe - czym są i kiedy znajdą zastosowanie?

Opaska GBS to swego rodzaju taśma, która wykonana została z ocynkowanej stali nierdzewnej. Cechuje ją wysoki stopień wytrzymałości, dlatego może być wykorzystywana tak i do łączenia rur PCV, jak i w przypadku tworzenia instalacji powietrznych, wodnych oraz gazowych. Opaska GBS wyposażona jest w tulejki i śrubę. To właśnie te elementy odpowiedzialne są za solidne złączenie wspomnianej taśmy. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju opasek możemy mieć pewność, że instalacja będzie szczelna i bezpieczna dla użytkowników, a w razie potrzeby będzie można pozbyć się wykonanych wcześniej łączeń. Opaski, o których mowa, są czasami porównywane do standardowych trytytek, jednak w odróżnieniu od nich, te wykonane ze stali nierdzewnej są dużo bardziej wytrzymałe i posiadają szersze zastosowanie. Są powszechnie dostępne, co oznacza, że można nabyć je w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Opaski takie występują na rynku w wielu długościach i posiadają różna szerokość. Dzięki temu dobór produktu do własnych potrzeb nie powinien stanowić żadnego problemu, podobnie zresztą jak jego montaż, który, ze względu na niezbyt skomplikowaną budowę opasek, przebiega łatwo i szybko.