Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia dla domu. Nie można powiedzieć, że w domu nie przewidujecie żadnych źródeł światła, bo inaczej nie będziecie mogli funkcjonować. Wyobraźcie sobie zimowe poranki lub zimowe wieczory, kiedy to długo jest ciemno i szybko wieczorami zaczyna już się szarzeć. Czasem nawet przygotowanie obiadu byłoby dla Was ogromnym wyzwanie, a co dopiero kolacji. Dlatego ustalmy, że różnego rodzaju lampy w Waszych domach, mieszkaniach, apartamentach, kawalerkach zawsze muszą się pojawić. Tylko na co najlepiej postawić?

Królowa polskich stołów

Lampy stołowe

  Wśród architektów wnętrz przyjęło się określenie, że lampy stołowe to królowe polskich stołów. Dlaczego funkcjonuje takie określenie? Ponieważ tak naprawdę to one dumnie górują nad wszystkim. Wszyscy zebrani zbierają się i zasiadają do obiadu, do wieczerzy wokoło niej. To ona powoduje, że wszyscy widzimy się nawzajem i możemy cieszyć się swoi towarzystwem. Nie ma się więc czemu dziwić, że taki rodzaj oświetlenia określony jest tak wyniośle. Aczkolwiek nie można powiedzieć, że takie królowe są chłodne w swoim obyciu. Wręcz przeciwnie. Dają ludziom bardzo dużą ilość ciepłego światła, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jeszcze przyjemniej i przytulniej. Co więcej, przy pomocy takich lamp stołowych na pewno uda Wam się stworzyć wiele ciekawych aranżacji w Waszych domach. Wystarczy tylko, że postawicie na odpowiedni rodzaj lamp. A w każdym sklepie macie naprawdę bardzo duży wybór.

Jaki styl?

Zanim zaczniecie wybierać do swoich domów lampy stołowe musicie uświadomić sobie jedną, bardzo ważną rzecz. Otóż w jakim stylu ma być taka lampa? Gdzie zamierzacie ją postawić? Czy chcecie wybrać kontrast? Czy jednak lepsza będzie dla Was kompozycja zgrywająca się pod każdym względem? Bardzo fajne, aczkolwiek w nowym wydaniu są lampy stołowe tradycyjne. Podstawy takich lamp wykonane są z chromowanej stali lub nawet drewna. Do tego dołączony jest klosz wykonany z tkaniny. Wersję z drewna i tkaninowy klosz możecie znać z domów Waszych dziadków. W takim tonie były kiedyś projektowane stołowe lampy. Dodatkowo klosz często posiadał ozdobne frędzle. Moda na retro obecnie wraca, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że często taki rodzaj lamp można spotkać w sklepach. Chociaż nowoczesne lampy na stół również są bardzo charakterystyczne, aczkolwiek kojarzone są z minimalną ilością ozdób. Jednak świetne połączenie stali z chromowanymi kloszami lub takimi w czarnym kolorze stanowi świetną kompozycję dającą duża ilość światła.