Obuwie ochronne i odzież robocza stały się nieodłączną częścią codzienności w wielu niebezpiecznych zawodach, szczególnie w świetle coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdziekolwiek się znajdziesz, można zobaczyć pracownika w kurtce z odblaskami albo robotnika budowlanego w butach ochronnych i grubych, skórzanych rękawiczkach.

Doprowadziło to również do powstania masywnego rynku odzieży roboczej i obuwia ochronnego zorientowanego na to, by spełnić kompleksowo wymagania tych branż, których istnienie byłoby niemożliwe bez tego rodzaju zabezpieczeń. Pojawia się tutaj pytanie, czy faktycznie obuwie ochronne jest aż tak ważne i czy naprawdę potrzebujemy odzieży roboczej?

Odzież robocza i obuwie ochronne a ich rola w dzisiejszym przemyśle

Obuwie ochronne i odzież robocza zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku dekad, ponieważ handel i zatrudnienie są coraz bardziej regulowane przez rząd. Dzięki zmianie paradygmatów idących w kierunku bezpieczeństwa i dbania o pracowników, a nie maksymalizacji zysków, powstał ogromny popyt na obuwie i odzież ochronną w środowisku pracy. Od architektów po zoologów - popyt na odzież ochronną doszedł do takiego stopnia, że nawet główne światowe marki zaczęły do tej niszy wprowadzać swoje propozycje.

Po co nam obuwie i odzież ochronna podczas pracy?

układanie płytek przez fachowcaWszystko to nasuwa pytanie "jak użyteczne jest całe to bezpieczne obuwie i odzież robocza?" W porównaniu do zwykłej pary butów lub obuwia, obuwie ochronne jest specjalnie zaprojektowane, aby chronić stopy w niebezpiecznych warunkach. Weź na przykład budowę.

Plac budowy to niebezpieczne miejsce wypełnione:

  • cegłami,
  • ciężkim drewnem,
  • gwoździami,
  • betonem,

Gdyby nie odpowiednio zabezpieczone, solidne obuwie ochronne, mające tam miejsce wypadki byłyby znacznie poważniejsze i powodowałyby znacznie więcej problemów. Inny przykład - robotnik na autostradzie, która przeprowadza niezbędne prace konserwacyjne w nocy. Bez wysokiej jakości odzieży roboczej o wysokiej widoczności takie prace byłyby znacznie bardziej niebezpieczne. A co gdy wziąć pod uwagę pracę z chemikaliami? Nie ma wątpliwości, że w tego rodzaju scenariuszu równie ważne jest posiadanie odzieży roboczej i obuwia ochronnego.