Kreatywna twórczość drzemie w każdym z nas. Oczywiście – pojęcie gustu jest bardzo skrajne i każdy widzi je inaczej, każdy w sposób subiektywny odbiera pojęcie sztuki. Malować jednak może każdy. Według przeprowadzonych badań stwierdzono, że zdolności plastyczne nie są wrodzone, ale można je nabyć w różnym wieku. Praktyka czyni mistrza, więc najlepiej zaczynać jak najwcześniej, by wyrobić sobie pewne umiejętności i styl. Obrazy malowane może tworzyć jednak każdy, niezależnie od wieku i zdolności.

Czym jest twórczość?

różnokolorowe kredkiJuż od pierwszych miesięcy życia staramy się dziecku przyswajać słowa, gesty i znaczenia. Jednak tak naprawdę to sztuka jest pierwszym wyrazem komunikacji. Dla dziecka to kredki, czy farbki stanowią pierwszy stopień wyrazu. I tak było od wieków, jeszcze zanim wykształtował się język i nazewnictwo poszczególnych zjawisk oraz przedmiotów. Obrazy malowane na skalnych ścianach były pierwszym „słowem”, a zarazem ogromnym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń o świecie prehistorycznym. Chyba w twórczości liczy się właśnie nie sam talent, ale chęć przekazania czegoś, wyrażenia siebie oraz wcześniej nieprzedstawianych zjawisk. Podobnie jak na skalnych malowidłach – nie liczył się kunszt, ale treść.

Jak zacząć malować?

Ostatecznie – mitem jest, że trzeba posiadać wrodzony talent, by w ogóle zacząć tworzyć. Obrazy malowane przez nas samych nie muszą odpowiadać estetycznemu kanonowi piękna, a być odzwierciedleniem naszych upodobań. Talent pomaga, ale praktyka i ciągła próba udoskonalania się jest najważniejsza.

Malowanie należy rozpocząć od wybrania techniki. Oczywiście warto najpierw spróbować różnych możliwości i spośród nich wybrać swoją ulubioną i najbardziej nam odpowiadającą. Tempera, olej, akwarela, czy pastele, a może zwykłe farby plakatowe – dziś wybór środka wyrazu jest nieograniczony.

Mieszaj kolory, baw się sztuką, ucz się różnych kierunków twórczości. Obrazy namalowane przez ciebie nie muszą mieć określonego tematu, ale z czasem na pewno motyw przewodni wyklaruje się sam. Warto pamiętać, że żaden artysta nigdy nie zamykał się tylko w jednej tematyce.

Przy nauce malowania warto sięgać do poradników, kursów, czy warsztatów, które pokażą jak w prosty sposób malować podstawowe elementy, jak zachować proporcję, czy odpowiedni horyzont. Ważnym jest, aby się nie zniechęcać i być systematycznym, wtedy na pewno malowanie obrazów naszymi ulubionymi technikami będzie sprawiało nam coraz więcej radości, a obrazy będą stawały się coraz lepsze i nabiorą indywidualnego stylu.